Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2019 07:45 Αθλητισμός

«Ανηφόρα» για τα γκολ στη Super League

Τα 24 γκολ που μπήκαν την 3η αγωνιστική, είναι η καλύτερη επίδοση στη Super League για φέτος.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η Super League

«Η τρίτη αγωνιστική της Super League μας έφερε πολλά γκολ, 24 συνολικά, αφού η δεύτερη μας είχε προϊδεάσει με τρία λιγότερα! Μάλιστα το Σάββατο ήταν πολύ πλούσιο, αφού είδαμε 14 γκολ σε τρία μόλις παιχνίδια, κοντά στα πέντε γκολ ανά αγώνα!

Η αγωνιστική άρχισε με σκορ 2-3, όπως τελείωσε η προηγούμενη. Το πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που έγινε η πρώτη ομάδα στη σεζόν, που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ έγινε λίγο αργότερα η πρώτη γηπεδούχος ομάδα που πέτυχε περισσότερα από δύο γκολ. Λίγες ώρες μετά ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη που πέτυχε πέντε στη σεζόν και η πρώτη που έβαλε τέσσερα σε ένα ημίχρονο.

Εκτός από την ΑΕΛ, που δεν έχει σκοράρει σε δύο παιχνίδια της, οι άλλες 13 ομάδες έχουν σκοράρει σε δύο τουλάχιστον από τα τρία. Οι περισσότερες, οκτώ από τις 14 ομάδες έχουν σκοράρει και στα τρία παιχνίδια τους.
Ακόμη για πρώτη φορά από το 2004 δεν υπάρχει παιχνίδι να έληξε 0-0 στις τρεις πρώτες αγωνιστικές! Και πάλι όμως τότε, το 2004, είχαν μπει 50 γκολ σε 24 αγώνες, τώρα 61 σε 21 αγώνες.

Ο μέσος όρος των γκολ πλησιάζει τα τρία ανά αγώνα, ενώ η καλύτερη επίδοση ενός ολόκληρου πρωταθλήματος στα χρόνια της Super League είναι τα 2.54 ανά αγώνα το 2013-14.