Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 14:45 Αθλητισμός

Παγκόσμιο Κύπελλο: Ο Ολιβιέ Ζιρού έπιασε τα 51 γκολ με την εθνική Γαλλίας μαζί με τον Ανρί

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία ξεκίνησε στο Μουντιάλ με εμφατική νίκη 4-1 επί της Αυστραλίας και πρωταγωνιστή τον Εμπαπέ. Σήμερα, το Μαρόκο αντιμετωπίζει την Κροατία, ενώ θα ακολουθήσουν τα ματς της Γερμανίας, Ισπανίας και Βελγίου.
Η αναμέτρηση με την Αυστραλία δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Γάλλους. Οι «Μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό από το τέρμα του Γκούντγουιν, σε μία φάση που ο Λικά Ερναντέζ τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ωστόσο δεν πτοήθηκαν. Ο Ραμπιό ισοφάρισε στο 27΄ ξεσηκώνοντας τους Γάλλους φιλάθλους στη Fan Festival.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ραμπιό έδωσε ασίστ στον Ζιρού, που έγινε ο έγινε ο γηραιότερος σκόρερ των μπλε σε Μουντιάλ.

Ο Εμπαπέ στο 68΄ πέτυχε το 3-1… ενώ ήταν ο δημιουργός του 4ου γκολ των Γάλλων. Ο Ζιρού διαμόρφωσε το τελικό 4-1 και έφτασε τα 51 γκολ με το εθνόσημο.

Με την επίδοση αυτή, έπιασε τον Τιερί Ανρί στην πρώτη θέση των σκόρερ της ιστορίας των τρικολόρ, με την γαλλική ομοσπονδία να δημιουργεί ένα εκπληκτικό πόστερ με τους δυο ποδοσφαιριστές.

Ενθουσιασμός στις τάξεις των Γάλλων φιλάθλων, αλλά και στο στρατόπεδο των Αυστραλών, που δεν πτοήθηκαν από την ήττα.

Χαρούμενοι και οι φίλοι του Μεξικού που είδαν την ομάδα τους να αποφεύγει την ήττα από την Πολωνία, χάρη στον εξαιρετικό Γκιγέρμο Οτσόα, που απέκρουσε πέναλτι του Λεβαντόφσκι.

Η εθνική Αγγλίας προετοιμάζεται για τον αγώνα της Παρασκευής με τις Ηνωμένες Πολιτείες, με τον Χάρι Κέιν να είναι αμφίβολος, λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο.

Πρεμιέρα κάνει την Πέμπτη στη διοργάνωση η Πορτογαλία, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι από χθες χωρίς ομάδα, καθώς η Γιουνάιτεντ ανακοίνωσε την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας τους.