Κυριακή 04 Απριλίου 2021 17:55 Αθλητισμός

O Παναθηναϊκός είχε τα γκολ στη Λεωφόρο και ελπίζει και για τη 2η θέση

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε τις τελικές προσπάθειες, ο Παναθηναϊκός όμως είχε τα γκολ στη Λεωφόρο και μπορεί πλέον να ελπίζει ακόμη και για τη 2η θέση.

Από τα πρώτα λεπτά οι Θεσσαλονικείς έδειξαν διάθεση να πιέσουν ψηλά και το έκαναν, δυσκολεύοντας πολύ τους πράσινους στο να κρατήσουν μπάλα και να βγουν σωστά μπροστά. Και θα τους δυσκόλευαν ακόμη περισσότερο αν στο 15′ ο Σφιντέρσκι κατάφερνε να βρεθεί λίγα πιο εκατοστά πιο μπροστά για να σκοράρει με προβολή μετά το γύρισμα του Ζίβκοβιτς.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο, με αυτή του Λάζλο Μπόλονι να ανεβαίνει κάπως και να παίρνει κάποια μέτρα μετά το 20λεπτο, χωρίς να καταφέρει όμως να γίνει πειστικός επιθετικά. Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, όμως, δεν χρειαζόταν κιόλας να το κάνει αυτό για να προηγηθεί.

Αρκούσε μια καλή επίθεση των γηπεδούχων, στο 39′, με τη μπαλιά του Πούγγουρα για τον Χατζηγιοβάνη και την τέλεια σέντρα αυτού για το δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μακέντα από κοντά έκανε το 1-0 και έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που διατηρούσε μάλλον εύκολα στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, αφού ναι μεν ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός.

Ο Γκαρσία προσπάθησε να βρει τη λύση ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Τζόλη αντί του Μουργκ στο 62′ και δύο λεπτά μετά είδε τον Διούδη να κάνει μεγάλη επέμβαση και να κρατάει το 1-0 μετά το κοντινό πλασέ του Κρέσπο, για να ακολουθήσει η είσοδος των Κρμέντσικ και Ουάρντα αντί των Σφιντέρσκι και Σβαμπ.

Οι τελικές προσπάθειες σε εκείνο το σημείο ήταν… 1-11, για να έχουν όλοι μια εικόνα του παιχνιδιού, αλλά στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι το γκολ. Και όσο ο ΠΑΟΚ έψαχνε τρόπο για να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός σκόραρε: 2-0 ο Βιγιαφάνιες με φάουλ στο 79′, 3-0 ο Αϊτόρ με πλασέ στο 85′ και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίαμβο για τους πράσινους, οι οποίοι πήγαν στους 49 βαθμούς, στο -1 από τον 3ο ΠΑΟΚ και ελπίζουν ακόμη και για τη 2η θέση πλέον.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Νιάς (87′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (73′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (78′ Αϊτόρ), Μακέντα (78′ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μπάμπα, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Ντούγκλας, Σβαμπ (70′ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μουργκ (62′ Τζόλης), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (70′ Κρμέντσικ).

85'3-0 Ο Βιγιαφάνιες ελέγχει τη μπάλα έξω από την περιοχή Παναθηναϊκού και βλέπει τον Αϊτόρ που φεύγει κάτω από τη σέντρα, φτάνει ως την αντίπαλη περιοχή και με πλασέ στην κλειστή γωνία σκοράρει!

Με εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες στο 79′ ο Παναθηναϊκός κάνει το 2-0 επί του ΠΑΟΚ και αγκαλιάζει τη νίκη. 79' 2-0 Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνιες και η μπάλα καταλήγει στη δεξιά γωνία!

Οι Θεσσαλονικείς είναι καλύτεροι από το ξεκίνημα του ματς, αλλά οι πράσινοι είναι πιο ουσιαστικοί και είναι αγκαλιά με τους τρεις βαθμούς.

Τέλος ημιχρόνου.

Με γκολ του Μακέντα στο 38ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε την κατοχή αλλά δεν βρήκε λύσεις για να πατήσει απειλητικά την περιοχή του Παναθηναϊκού.

39' 1-0 Τρομερός συνδυασμός και απίθανο γκολ! Ο Βιγιαφάνες με διαγώνια μπαλιά 40 μέτρων βρίσκει τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος στο σκάσιμο της μπάλας κάνει φαλτσαριστή σέντρα και ο Μακέντα με απευθείας επαφή στο δεύτερο δοκάρι σκοράρει!