Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 20:45 Αθλητισμός

Μουντιάλ 2022: Επίδειξη δύναμης για την Ισπανία με εφτά γκολ κόντρα στην Κόστα Ρίκα

Άψογο το ξεκίνημα για την Ισπανία του Λουίς Ενρίκε στο Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ. Οι "Φούριας Ρόχας" διέλυσαν με 7-0 την Κόστα Ρίκα έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη στην ουσία από το πρώτο μισάωρο. Η Ισπανία πλέον κυνηγάει δυναμικά την πρωτιά του ομίλου, μετά την απροσδόκητη ήττα της Γερμανίας από την Ιαπωνία.

Έχοντας δει τι έγινε νωρίτερα στο Γερμανία – Ιαπωνία, οι Ίβηρες μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να… πνίξουν τους αντιπάλους τους και ήδη στο πρώτο 10λεπτο δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Πέδρι, τις οποίες όμως έχασαν οι Όλμο (5′) και Τόρες (9′).

Μικρό το κακό, όμως, για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, αφού το γκολ ήρθε αμέσως μετά. Στο 11′, συγκεκριμένα, ο Ασένσιο πέρασε για τον Όλμο και αυτός τα έκανε όλα τέλεια, κατέβασμα και τελείωμα, για το 1-0 από κοντά, απλοποιώντας τα πράγματα για την ομάδα του. Και αποδείχθηκε σύντομα…

Στο 21′ η Ισπανία βγήκε ωραία μπροστά και ο Άλμπα γύρισε όπως έπρεπε για τον Ασένσιο, ο οποίος εκτέλεσε αμέσως για το 2-0, βάζοντας βάσεις νίκης από νωρίς.

Νίκη που, ουσιαστικά, οριστικοποιήθηκε λίγα λεπτά μετά, όταν ήρθε και το τρίτο γκολ. Στο 29′ ο Ντουάρτε πάτησε τον Άλμπα και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Φεράν Τόρες να εκτελεί και να βρίσκει δίχτυα, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0.

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (64′ Μπαλντέ), Μπουσκέτς (64′ Κόκε), Γκάβι, Πέδρι (57′ Σολέρ), Φεράν Τόρες (57′ Μοράτα), Ασένσιο (69′ Γουίλιαμς), Όλμο.

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Μαρτίνες (46′ Γουάστον), Φούλερ, Κάλβο, Ντουάρτε, Οβιέδο (82′ Ματαρίτα), Τεγέδα, Μπόρχες (72′ Αγκιλέρα), Μπένετ (61′ Ρουίς), Κάμπελ, Κοντρέρας (61′ Ζαμόρα).