Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020 00:00 Αθλητισμός

Champions League: Ανατροπή πρόκριση για την Μάντσεστερ Σίτι, 1-2 την Ρεάλ στη Μαδρίτη

Η Ρεάλ προηγήθηκε αλλά η Σίτι μετέτρεψε το 1-0 σε 1-2 και βλέπει τους «8» να πλησιάζουν.

Παιχνίδι κέντρου γινόταν στο πρώτο 20λεπτο στη Μαδρίτη, αλλά αμέσως μετά, στο 21', η Μάντσεστερ Σίτι είχε την πρώτη ευκαιρία της -και ήταν και μεγάλη- με την κοντινή προσπάθεια του Γκαμπριέλ Ζεσούς που απέκρουσε ο Κουρτουά.

Η Ρεάλ απάντησε στο 30', όταν ο Έντερσον έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπενζεμά και στην επαναφορά ο Βινίσιους δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, για να ακολουθήσει στο 33' η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους Άγγλους, αφού ο Λαπόρτ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Φερναντίνιο.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε να στέκεται καλά, ούσα προσεκτική ανασταλτικά και επικίνδυνη μπροστά, αφού στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άγγιξε το γκολ με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, το σουτ του οποίου απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς πάνω στη γραμμή.

Η Σίτι μπήκε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο και είχε νέες ευκαιρίες (56' - 57') με τον Μαχρέζ, αλλά δεν τις αξιοποίησε και το πλήρωσε στο 60': Κλέψιμο του Βινίσιους, ασίστ στον Ίσκο, πλασέ στα δίχτυα και 1-0.

Η εξέλιξη αυτή... σόκαρε τους φιλοξενούμενους και έδωσε αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο επόμενο 15λεπτο θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερη φορά με Μπενζεμά και Σέρχιο Ράμος, αλλά οι Άγγλοι ξαναβρήκαν τα πατήματα τους και τελικά βρήκαν και την ισοφάριση.

Στο 78' ο Ντε Μπρόινε σέντραρε ωραία από αριστερά εντός περιοχής και ο Γκαμπριέλ Ζεσούς με κεφαλιά έγραψε το 1-1, δίνοντας στην ομάδα του Μάντσεστερ το γκολ που άξιζε.

Και μέχρι να συνέλθει η Ρεάλ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήγε για το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 83' με το πέναλτι του Ντε Μπρόινε (1-2) μετά την ανατροπή του Στέρλινγκ από τον Καρβαχάλ, παίρνοντας πολύ μεγάλη νίκη στο Santiago Bernabeu! Και για να γίνουν ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Μαδριλένους στη ρεβάνς, στο 86' αποβλήθηκε ο Σέρχιο Ράμος για φάουλ λίγο έξω από την περιοχή...

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Μόντριτς (84' Λούκας Βάθκεθ), Βινίσιους (75' Μπέιλ), Μπενζεμά, Ίσκο (84' Γιόβιτς).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ (33' Φερναντίνιο), Οταμέντι, Μεντί, Ρόντρι, Γκιντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα (73' Στέρλινγκ), Γκαμπριέλ Ζεσούς.