Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 19:45 Αθλητισμός

Μουντιάλ 2022: Βγήκαν στους δρόμους του Τόκιο οι Ιάπωνες μετά την επική νίκη επί της Γερμανίας

Mία μέρα μετά τον πανζουρλισμό των Σαουδαράβων για την ιστορική νίκη επί της Αργεντινής, στην πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντιάλ 2022, σειρά να τρελαθούν είχαν οι Ιάπωνες, οι οποίοι είδαν την εθνική ομάδα της χώρας τους να κάνει επική ανατροπή κόντρα στη Γερμανία επικρατώντας με 2-1 και στη συνέχεια… βγήκαν στους δρόμους του Τόκιο για να πανηγυρίσουν παρά το προχωρημένο της ώρας.

Η Ιαπωνία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ήταν τυχερή που το 1-0 δεν έγινε 2-0 ή 3-0, αφού οι Γερμανοί είχαν πολλές ευκαιρίες. Όλες, όμως, τις έχασαν, για να έρθει τελικά η ανατροπή με δύο γκολ μέσα σε 8 λεπτά.

Δύο γκολ που είχα ως αποτέλεσμα στο Τόκιο να ξεσηκωθούν και να βγουν στους δρόμους για να πανηγυρίσουν, παρά το γεγονός ότι ήταν περασμένα μεσάνυχτα. Σκηνές που δεν περιμένει κανείς να δει στην Ιαπωνία για ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι, αλλά από την άλλη, πόσες φορές θα νικήσει η Ιαπωνία τη Γερμανία σε Μουντιάλ;

Πηγή: newsbeast.gr